Maj 27, 2019

Post in Aktualności, Porady, Salon | 0 Komentarzy

Ławka z palet – samodzielny montaż krok po kroku

Ławka z palet – samodzielny montaż krok po kroku
Moda na eko trwa w najlepsze i zatacza coraz szersze kręgi. Ostatnim krzykiem wnętrzarskiej mody są meble wykonane z drewnianych palet. Choć na pierwszy rzut oka palety nie wydają się zbyt atrakcyjne, są jednak solidne, a odpowiednio przygotowane i pomalowane mogą tworzyć interesującą alternatywę dla tradycyjnych mebli salonowych, sypialnianych czy ogrodowych.

W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak przygotować ławkę z palet – krok po kroku. Odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią będzie idealnym meblem na taras, balkon czy altanę. Możemy łączyć ją ze stolikiem z palet lub ze skrzynek po owocach. Jednym z pomysłów na urządzenie praktycznej i stylowej przestrzeni balkonowo-ogrodowej jest stworzenie modułowych ławek z europalet tworzących razem wygodną sofę. Aby nasze siedzisko z palet było wygodne, zadbajmy o miękkie poduszki.

Krok 1. Wybór palet

Dosyć istotnym etapem przygotowania ławki z palet jest kupno palet. Jakie palety na meble wybrać? Do przygotowania wygodnej i wytrzymałej ławki ogrodowej najbardziej odpowiednie będą tzw. europalety. Palety euro produkowane z dobrze wysuszonego, mocnego drewna, tworzącego deski o grubości 22 mm. Bez problemu można je kupić w internetowych lub stacjonarnych sklepach z branży budowlanej lub w składach drewna. Koszt jednej nowej palety wynosi około 40 zł. Palety używane lub uszkodzone będą znacznie tańsze, ich całkowity koszt raczej nie przekroczy kilkunastu złotych. Mimo to warto zainwestować w palety dobrej jakości tak, aby mieć pewność, że zrobiony z nich mebel będzie w pełni zdatny do użytku. Ważną informacją jest spora waga europalety wynosząca nawet 25 kilogramów. Na rynku dostępne są różne rodzaje europalet, różniących się od siebie głównie rozmiarami. Najpopularniejsze są palety o wymiarach 800×1200×144 mm – mają one solidną, trójwarstwową konstrukcję, wzmocnioną w narożnikach klockami z drewna lub trocin.

Lżejszą alternatywą dla europalet są tzw. palety budowlane. Różnicą jest grubość deski, która wynosi 17 mm.

Uwaga! Na rynku dostępne są jeszcze tzw. palety angielskie produkowane z drewna o grubości 20 mm, palety pod kontenery wykonane z drewna słabej jakości oraz nadstawki paletowe o dość delikatnej konstrukcji, służące do przykrywania ładunku od góry.

Krok 2. Projektowanie ławki z palet

W drugiej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wyglądem zewnętrznym czy przeznaczeniem naszego mebla. Ławka z palet może mieć oparcie lub nie, być niska lub wysoka, posiadać boczne oparcia czy mobilne kółka, a także wyglądem przypominać dwuosobową sofę. Może być w różny sposób wykończona – od klasycznej i bardzo modnej bieli po ciemne i nasycone kolory drewna. Wypiszmy na kartce nasze wymagania, a następnie dokładnie obliczmy, ile i jakich potrzebujemy materiałów. Przy okazji zmierzmy miejsce, gdzie mebel ma stanąć. Standardowe rozmiary palety wynoszą 120 cm długości, 80 cm szerokości i 14,4 cm wysokości. W rezultacie mebel zajmie minimum 120 cm i ok. 94,4 cm powierzchni balkonu czy tarasu.

Ile palet potrzeba do zbudowania ławki ? Najprostsza ławka z palet składa się z trzech elementów. Podstawę stanowią dwie złączone ze sobą palety, a jedna stanowi oparcie. Liczba palet zwiększa się wraz ze wzrostem wielkości mebla czy poziomu skomplikowania projektu. Dodatkowe oparcia na łokcie czy zmiana wysokości wiążę się z dodatkowym zakupem.

Pamiętaj! Europalety mogą nieznacznie różnić się wymiarami. Kupuj materiały tej samej wielkości i typu, najlepiej u jednego producenta.

Krok 2. Przygotowanie materiałów

Zanim przystąpimy do składania ławki ogrodowej z palet, upewnijmy się, że posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia. Prócz europalet będziemy potrzebować szlifierkę do drewna mimośrodową, oscylacyjną lub pasmową i dopasowany do wybranego sprzętu papier ścierny o ziarnistości 60/80, 100/120 i 200/220/240. Podczas prac powstaje dużo pyłu, dlatego należy zaopatrzyć się w rękawice, gogle ochronne i maskę przeciwpyłową. Do budowy mebla przydadzą się również wkręty i wiertarka, a przy większych modyfikacjach piła ręczna lub elektryczna. Aby wykończyć i zabezpieczyć drewno, warto kupić masę szpachlową do drewna, uzupełniającą ewentualne ubytki, impregnat do drewna oraz środki ochronno-dekoracyjne (olej do drewna, lakier, lakierobejcę, farby akrylowe), a także narzędzia do aplikacji, tj. pędzle czy wałki.

Krok 3. Czyszczenie i szlifowanie palet

Prace remontowe powinniśmy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia palet, najlepiej szczotką z grubym, sztywnym włosiem. Następnie rozpoczynamy szlifowanie. Jeśli stwierdzimy, że rozstaw desek jest zbyt rzadki, można zagęścić paletę, w przerwach przybijając dodatkowe deski. Najważniejsza jest jednak powierzchnia drewna – może być ona szorstka, pełna drzazg i poplamiona, dlatego koniecznie trzeba ją zeszlifować. Tę czynność warto wykonać w trzech etapach stosując papiery ścierne o trzech różnych ziarnistościach.

Jak szlifować palety? Szlifowanie drewnianych europalet zaczynamy od miejsc trudno dostępnych za pomocą szlifierki i papieru o ziarnistości 60 lub 80. Szlifujemy zawsze wzdłuż włókien drewna, nie przyciskając zbyt mocno szlifierki do powierzchni desek. Gdy zakończymy szlifowanie wąskich części palety, możemy przejść do wygładzania większych powierzchni, używając do tego celu na przykład szlifierki oscylacyjnej. Jeśli nasze urządzenie nie posiada systemu odsysania pyłu, po zakończeniu szlifowania musimy zetrzeć go za pomocą szczotki lub ssawki odkurzacza. Po pierwszym szlifowaniu zaleca się przetarcie powierzchni wilgotną gąbką lub szmatką. Podczas schnięcia włókna drewna „podnoszą się”, dzięki czemu materiał nadaje się do dalszego, bardziej dokładnego szlifowania.

Następnie szlifujemy całą paletą za pomocą papieru o ziarnistości 100 lub 120, zmiatamy pył i wygładzamy deski papierem o ziarnistości 200, 220 lub nawet 240. Trójstopniowy system szlifowania pozwoli osiągnąć gładką i równomierną powierzchnię, bez ryzyka pozostawienia drzazg i wypukłości. Po zakończeniu szlifowania i usunięciu pyłu przecieramy deski miękką, lekko zwilżoną szmatką i pozwalamy palecie wyschnąć.

Uwaga! Szlifowanie przeprowadzamy na zewnątrz lub w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu, zwłaszcza gdy nasze urządzenie nie posiada systemu pochłaniania pyłu. Podczas szlifowania zadbajmy o bezpieczeństwo! Twarz należy osłonić goglami i maską przeciwpyłową, a ręce zabezpieczyć rękawicami.

Krok 4. Naprawa ubytków i zabezpieczenie palet

Jeśli w deskach znajdują się ubytki, można je uzupełnić specjalną szpachlą do drewna – masą o elastycznej strukturze, która po wyschnięciu nie kruszy się i nie pęka, może być także poddawana szlifowaniu. Masę naprawczą nakładamy metalową szpachelką w wybranym miejscu i pozostawiamy do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie powierzchnię wyrównujemy papierem ściernym i odkurzamy.

Kolejny krok zależy od miejsca, w którym ma stanąć mebel wykonany z palety, oraz od tego, jak ma wyglądać. Ławka ogrodowa z palet, która będzie stała na świeżym powietrzu, wymaga solidnego zabezpieczenia, które ochroni drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, a także działaniem grzybów i owadów. Dlatego najpierw należy pokryć paletę impregnatem do drewna, a następnie sięgnąć po lakier, wosk, olej lub farbę kryjącą.

Dalsze etapy impregnacji zależą przede wszystkim od wybranego środka do drewna. W przypadku oleju do drewna wystarczy zaaplikowanie wzdłuż usłojenia za pomocą ściereczki lub miękkiego pędzla preparatu zgodnie z etykietą. Aby drewno było odporne na trudne warunki, zaleca się nałożenie nawet 8 warstw. Możemy również pozostawić deski w naturalnym kolorze – wówczas należy wybrać bezbarwny lakier czy wosk. Aby uzyskać efekt krycia, wystarczy po warstwie gruntującej nałożyć farbę akrylową. Intensywność koloru będzie zależał przede wszystkim od ilości warstw farby akrylowej.

Krok 5. Łączenie palet

Istnieją dwa skuteczne sposoby łączenia palet. Pierwszy wykorzystuje metalowe płaskowniki budowlane i wkręty do drewna. Drugi polega na zastosowaniu długich wkrętów w miejscu łączenia się palet. Aby wykonać siedzisko, należy ustawić dwie palety jedna na drugiej i skręcić je ze sobą. Oparcie tworzymy, przykręcając prostopadle trzecią paletę do jednego z boków siedziska za pomocą kątownika i wkrętów.

Dobrym pomysłem jest przykręcenie do spodu ławki kółek, dzięki którym mebel z łatwością przesuniemy w inne miejsce. Aby ławka nie osuwała się podczas siedzenia, warto wybierać kółka meblowe z hamulcami, które zablokują siedzisko. Gotową ławkę z palet możemy wyłożyć miękkimi poduszkami i materacami – nie tylko estetycznie wykończą cały mebel, ale zwiększą również komfort użytkowania.

źródło: homebook.pl

468 ad

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *