lipiec 1, 2021

Post in Aktualności, Porady | 0 Komentarzy

Kot na balkonie: jak zabezpieczyć balkon dla kota?

Kot na balkonie: jak zabezpieczyć balkon dla kota?
Koty na balkonie to codzienny widok podczas lata. I choć powszechnie uważa się, że koty zawsze spadają na cztery łapy i mają dziewięć żyć, prawda jest zupełnie inna. Upadek nie zawsze kończy się szczęśliwe. Często dochodzi do złamania kończyn, kręgosłupa, a nawet śmierci domowego pupila. Jak zabezpieczyć balkon dla kota, aby zapewnić mu najwyższy poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie nie zaburzyć estetyki tarasu? O tym dowiesz się w dzisiejszym poradniku.

Dlaczego należy zabezpieczyć balkon dla kota?

Biorąc pod opiekę jakiekolwiek zwierzę, musisz zapewnić mu możliwie najlepsze warunki rozwoju oraz zadbać o jego bezpieczeństwo. W przypadku kotów, które są niezwykle ciekawskie i często w wyniku przeróżnych akrobacji ryzykują zarówno zdrowiem, jak i życiem, zabezpieczenie balkonu np. za pomocą odpowiedniej siatki jest nie tyle dodatkową ochroną, ale koniecznością. Warto również zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie dotyczy wyłącznie osób mieszkających na wysokich piętrach, ponieważ zadaniem osłony jest również zadbanie o to, aby Twój pupil nie uciekł.

Jak zabezpieczyć balkon dla kota?

Najpopularniejszą metodą jest zakup siatki zabezpieczającej na balkon. Siatka daje gwarancję, że nawet jeśli Twój kot zobaczy przelatującego ptaka lub motyla, jego skok nie zakończy się upadkiem z wysokości. Odpowiednio dobrana siatka nie będzie w żaden sposób zaburzać estetyki balkonu, a dodatkowo sprawdzi się w przypadku chęci posadzenia dekoracyjnych roślin pnących. Pamiętaj jednak o tym, że niektóre gatunki mogą być trujące dla kotów, dlatego zanim wystawisz donicę z bujną sadzonką, warto sprawdzić, czy jest ona bezpieczna dla zwierząt domowych.

Jaką siatkę na balkon wybrać, by kot był bezpieczny?

Poszukując siatki na balkon, z pewnością znajdziesz mnóstwo modeli osłon, które różnią się np. gęstością oczek lub materiałem, z jakiego zostały wykonane. Jednak nie każda z nich sprawdzi się jako zabezpieczenie balkonu dla kota. Dlaczego? O tym dowiesz się już za chwilę.

Moskitiery – czy to dobre zabezpieczenie balkonu dla kota?

Moskitera to cienka siatka o gęstym splocie, która przede wszystkim służy ochronie przed komarami oraz innymi niepożądanymi owadami. Pomimo swoich oczywistych atutów nie sprawdzi się jako forma zabezpieczenia balkonu dla kota. Jest cienka, dlatego Twój pupil z łatwością może ją porwać pazurami lub zwyczajnie przegryźć.

Siatka polietylenowa na woliery dla kota na balkonie

Kolejną siatką, na którą możesz się natknąć podczas poszukiwań osłony zabezpieczającej, jest tzw. siatka wolierowa, a dokładniej polietylenowa, którą stosuje się przy hodowli ptaków. Nie jest to idealne rozwiązanie i raczej nie sprawdzi się w przypadku aktywnych kotów, które lubią się wspinać, ale przy spokojniejszych zwierzętach może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Metalowa siatka na balkon dla kota

Siatki metalowe należą do droższych rozwiązań, ale cechują się wysoką skutecznością, jeśli chodzi o zabezpieczenie balkonu dla kota. Polecamy je w szczególności właścicielom prawdziwych kocich urwisów. Niestety montaż siatki metalowej, w porównaniu do innych modeli, może sprawić Ci nieco więcej kłopotów, ponieważ nierzadko wymaga wiercenia. Minusem może być również jej wygląd, ponieważ raczej nie należy do najbardziej estetycznych rozwiązań, choć z drugiej strony, może okazać się ciekawą propozycją dla ceniących industrialny design. Należy również zaznaczyć, że do przecięcia takiej siatki konieczne jest użycie narzędzi, np. nożyc do metalu. To sprawia, że w przypadku ewakuacji, Twoja droga ucieczki przez balkon może być utrudniona lub całkowicie uniemożliwiona.

Wzmacniane siatki zabezpieczające na balkon dla kota

Siatki na balkon wzmacniane drutem są nieco lżejszą wersją tych całkowicie metalowych. Do tego są bardzo estetyczne, ponieważ pokrywa je materiał. Pomimo stosunkowo gęstego splotu, z daleka nie są widoczne, a dodatkowo cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia. To sprawia, że z powodzeniem wytrzyma harce nawet najbardziej aktywnego kota.

O czym należy pamiętać, wypuszczając kota na balkon?

Zamontowanie siatki zabezpieczającej to najważniejsza czynność, jaką powinieneś wykonać, zanim wypuścisz kota na balkon. Jednak aby zapewnić pupilowi maksymalne bezpieczeństwo, musisz pamiętać również o:

  • szczepieniu kota – koty wychodzące na świeże powietrze, nawet jeśli jest to tylko balkon, powinny być wcześniej zaszczepione. O tym, na jakie choroby należy uodpornić pupila, dowiesz się u weterynarza;
  • usunięciu roślin trujących – koty lubią podgryzać rośliny, dlatego nie należy pozostawiać na balkonie doniczek z trującymi okazami. Jeśli nie jesteś pewien, czy dana roślina jest bezpieczna dla kota, warto zasięgnąć porady w centrum ogrodniczym;
  • pozostawieniu otwartych drzwi balkonowych – kot w każdej chwili musi mieć możliwość swobodnego powrotu do domu. Nie możesz więc pozostawiać go na balkonie zamkniętego, a już z pewnością nie należy tego robić w upalne dni;
  • usunięciu z balkonu kociego jedzenia – balkon nie jest miejscem, gdzie kot domowy powinien jeść, dlatego nie należy wystawiać mu miski z karmą. W upalne dni nie brakuje much roznoszących bakterie, dlatego wystarczy moment, aby posiłek został zainfekowany.
Decydując się na zwierzęta, musisz wziąć odpowiedzialność za ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Montaż siatki zabezpieczającej dla kota jest więc koniecznością, na którą należy się przygotować, jeśli chcesz wypuszczać swojego pupila na świeże powietrze.

źródło: homebook.pl

468 ad

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *