Maj 20, 2019

Post in Aktualności, Kuchnia, Porady, Łazienka | 0 Komentarzy

Czyszczenie fug – jak wyczyścić fugi z tłuszczu, pleśni i brudu?

Czyszczenie fug – jak wyczyścić fugi z tłuszczu, pleśni i brudu?

Brudne fugi między płytkami ściennymi czy podłogowymi to problem nie tylko posiadaczy wiekowych łazienek. Zabrudzenia fug pojawiają się bowiem również w stosunkowo nowych łazienkach, kuchniach czy pomieszczeniach gospodarczych. Czym czyścić spoiny między kafelkami z osadu wapiennego i resztek mydła? Jak pozbyć się z fug rdzy, pleśni, a także plam po tłuszczu? Jakie środki do czyszczenia fug będą najbardziej skuteczne? Czym czyścić białe fugi? Przedstawiamy poradnik na temat najlepszych narzędzi i środków do mycia fug.

Narzędzia do czyszczenia fug

Efektywność czyszczenia fug zależy nie tylko od użytego środka myjącego, ale także od doboru właściwych narzędzi. Większość osób brud ze spoin stara się usunąć ostrymi narzędziami, np. nożem, druciakiem lub szczotką o ostrym i twardym włosiu. Nie jest to najlepszy wybór – ich stosowanie na delikatnych fugach może doprowadzić do powstania nieestetycznie wyglądających rys i żłobień w spoinie oraz przypadkowych zadrapań na powierzchni kafli. Czym wyczyścić fugi, aby nie spowodować nieodwracalnych szkód?

Do czyszczenia fug w łazience, kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym domowymi lub specjalistycznymi preparatami do spoin warto wybrać specjalną szczoteczkę do czyszczenia fug o wąskiej „główce” i wydłużonej rączce lub gąbkę do mycia naczyń. W roli tej spełni się idealnie również szczoteczka do zębów z włosiem miękkim lub o średniej twardości. Do zbierania pozostałości środków do czyszczenia fug najlepiej zastosować miękkie ściereczki kuchenne lub bawełniane szmatki. Do czyszczenia fugi parą przydatna jest parownica, czyli myjka parowa z nakładką do czyszczenia miejsc trudno dostępnych.

Pamiętaj! Przed przystąpieniem do mycia fug przygotuj również rękawice ochronne. Dzięki temu skóra dłoni nie będzie miała styczności ze środkiem do czyszczenia fug i nie zostanie podrażniona.

Najbardziej skuteczne metody czyszczenia fug

Do czyszczenia fug z mocnych zabrudzeń, pleśni, rdzy czy kamienia najlepiej wykorzystać preparaty przygotowywane na bazie stosunkowo delikatnych, niedrogich i łatwo dostępnych chemikaliów. Czym konkretnie warto wyczyścić fugi, aby uzyskać jak najlepszy efekt?

Dobrymi efektami odznacza się środek do czyszczenia fug na bazie nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej. Pierwszy ze składników, który nazywany bywa po prostu wodą utlenioną, można kupić w aptece, sklepie chemicznym czy nawet w marketach budowalnych (w większych butelkach), a drugi w sklepach spożywczych. Po zmieszaniu wody utlenionej z sodą do pieczenia uzyskuje się gęsta pastę. Należy ją nałożyć szczoteczką na zabrudzone fugi i pozostawić na kilka minut (około 5-10), aby preparat zaczął działać. Po tym czasie fugi należy dokładnie wyczyścić, mocno dociskając szczoteczkę, a następnie usunąć szmatką pozostałości preparatu do czyszczenia spoin. Jeżeli efekt będzie niezadowalający, czyszczenie można powtórzyć.

Sposobem, który odznacza się dużą skutecznością, jest zastosowanie do czyszczenia fug środka chemicznego na bazie chloru. Jednocześnie metoda ta jest stosunkowo rzadko wybierana ze względu na specyficzny, drażniący zapach płynów z chlorem. Jak czyścić fugi chlorem? Zamiast kupować preparaty w sklepach chemicznych, do sporządzenia płynu do czyszczenia spoin wystarczy wykorzystać chlorowany płyn do mycia toalety. Roztwór, który będzie dobrze czyścił fugi, powinien łączyć wodę z chlorem w proporcjach 1:1 (na przykład 0,25 l detergentu i 0,25 l ciepłej wody). Taki płyn do czyszczenia fug można nanosić na spoiny spryskiwaczem, gąbką lub zmoczoną szczoteczką. Po odczekaniu około 5 minut, należy fugi wyszorować, a następnie spłukać czystą wodą.

Innym skutecznym sposobem czyszczenia fug jest zastosowanie domowego płynu do czyszczenia fug z aktywnego tlenu do walki z brudem, bakteriami i wirusami czającymi się w spoinach kafelek. Skąd go wziąć? Tabletki aktywnego tlenu stosowane są najczęściej do czyszczenia i dezynfekcji basenów. Są stosunkowo niedrogie – kilka sztuk kosztuje około 10 złotych. Chcąc wykorzystać je do czyszczenia fug, należy jedną tabletkę rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody. Uzyskany w ten sposób płyn warto przelać do spryskiwacza i nanieść na zabrudzone fugi między płytkami. Po około 10-20 minutach, można rozpocząć czyszczenie fug szczoteczką lub gąbką do mycia naczyń. Gdy fugi będą już czyste, należy wytrzeć je suchą i czystą ściereczką.

Pamiętaj! Zanim nałożysz środek do czyszczenia fug na wszystkie spoiny, zrób próbę w niewidocznym miejscu. Pozwoli to sprawdzić, czy fuga się nie odbarwia.

Domowe i naturalne sposoby na czyszczenie fug

Ze standardowymi zabrudzeniami fug, na przykład z wapiennym osadem wytrącający się z wody, z mydlinami, błotem, a nawet rdzą i tłuszczem bez problemu poradzą sobie domowe, naturalne i bezpieczne dla dzieci oraz zwierząt metody czyszczenia fug. Czym wyczyścić fugi, aby cieszyły nasze oczy przez kolejne lata?

Najlepszymi efektami w czyszczeniu fug w łazience, kuchni czy pralni odznacza się mieszanina octu i sody oczyszczonej. Aby przygotować octowo-sodowy preparat do czyszczenia fug, należy do wody dodać ocet (np. 100 ml na 100 ml wody) oraz wsypać sodę oczyszczoną (co najmniej 1 opakowanie na litr wody). Chcąc złagodzić nieco silny zapach octu, można wkropić do płynu kilka kropli olejku eterycznego (na przykład z drzewa herbacianego czy lawendowego) lub płynu do mycia naczyń. Całość należy mieszać tak długo, aż soda się rozpuści. Gotowy domowy środek do czyszczenia fug można nanieść na spoiny szczoteczką (o ile uzyskamy konsystencję pasty) lub za pomocą spryskiwacza (gdy stworzymy płyn). Pastę z octu i sody oczyszczonej warto pozostawić na fugach na kilka minut i dopiero rozpocząć szorowanie. W przypadku czyszczenia fug płynem mycie najlepiej rozpocząć od razu. Po zakończeniu czyszczenia fug sodą i octem należy je przemyć czystą wodą.

Bardzo naturalnym, ale też stosunkowo słabo radzącym sobie z pleśnią oraz z silnymi zabrudzeniami środkiem do fug, jest sok z cytryny. Warto zastosować go do odświeżenia jasnych i białych spoin kafelek, a także do usuwania zabrudzeń z tłuszczu, kurzu i rdzy. Jak czyścić fugi sokiem z cytryny? Wyciśnięty z owocu lub kupiony gotowy w buteleczce sok należy nanieść na fugi, na przykład spryskiwaczem lub gąbką, i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie składniki soku powinny rozjaśnić nasze fugi i sprawić, że przyczepiony do nich brud odpadnie. Całość najlepiej przeszorować, a następnie spłukać czystą wodą lub usunąć za pomocą czystej ściereczki.

Zabrudzone fugi można wyczyścić także, korzystając z proszku do pieczenia rozrobionego w niewielkiej ilości wody. Sposób ten jest szybki i niedrogi. Jak czyścić fugi proszkiem do pieczenia? Można przygotować pastę do mycia fug, wsypując do miseczki kilka opakowań proszku do pieczenia i dodając trochę ciepłej wody. W przypadku czyszczenia fug podłogowych można po prostu zmoczyć kafelki i na wilgotne spoiny wysypać suchy proszek do pieczenia. Po około 20-30 minutach styczności pasty z fugami, należy je wyszorować delikatną szczoteczką. Ostatnim etapem jest spłukanie proszku, o ile to możliwe, lub ściągnięcie jej wilgotną, czystą ściereczką.

Pamiętaj! Chociaż zapach octu nie jest przyjemny, nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Podczas czyszczenia fug środkami na jego bazie, pamiętaj jednak o wietrzeniu pomieszczenia.

źródło: homebook.pl

468 ad

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *