Lip 23, 2019

Post in Aktualności, Kuchnia, Porady, Salon, Sypialnia, Łazienka | 0 Komentarzy

Cennik usług remontowych 2019 – ile kosztuje remont mieszkania?

Cennik usług remontowych 2019 – ile kosztuje remont mieszkania?
Cennik usług remontowych 2019 to kompendium wiedzy, które pozwoli zgromadzić odpowiedni budżet oraz uniknąć wielu stresujących sytuacji. Planując remont mieszkania lub domu, zdecydowanie warto zatem zapoznać się cenami poszczególnych usług remontowych. O tym, z jakimi kosztami musisz się liczyć w 2019 roku, dowiesz się z dzisiejszego przeglądu!

Cenniki usług remontowych – skąd się biorą różnice w cenach?

Gdy na forum internetowym lub grupie społecznościowej zapytasz, ile kosztuje remont mieszkania średniej wielkości, odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć. Pojawiają się różne kwoty – od bardzo niskich po niewiarygodnie wysokie. Trudno stwierdzić, na jaki koszt musisz się przygotować, planując prace modernizacyjne. Co wpływa na tak duże rozbieżności odnośnie ceny remontu?

 • Lokalizacja – to, gdzie mieszkasz, ma ogromne znaczenie w przypadku cenników usług remontowych. Zupełnie inne kwoty przewidziane są dla właściciela nieruchomości w Warszawie, Lublinie lub w Wałbrzychu. Dzieje się tak, ponieważ mieszkańcy różnych rejonów w Polsce mają (średnio) inne możliwości finansowe. Wynika to np. z rozwoju ekonomicznego danej miejscowości, miejsc pracy, stopy bezrobocia, itp.
 • Standard wykończenia – trudno porównać koszt remontu kuchni, w której wykorzystano kamienie naturalne z pomieszczeniem o standardowej jakości wykończenia. To, ile wyniesie Cię ostateczny koszt remontu, jest więc zależne od wybranych materiałów, zakupionych sprzętów, itp.
 • Powierzchnia mieszkania – remont stumetrowego mieszkania będzie Cię kosztował dużo więcej niż odnowienie kawalerki. Pytając na forum internetowym o orientacyjne ceny remontu mieszkania np. w Sopocie, warto od razu poprosić, żeby odpowiedzi były udzielane przez osoby posiadające podobny metraż.
 • Firma remontowo-budowlana – profesjonalne i cenione firmy bardzo często posiadają nieco zawyżony cennik remontowy, a dodatkowo mają zapełnione terminarze nawet na najbliższe pięć lat. Z kolei mniejsze, np. rodzinne przedsiębiorstwa, które dopiero startują na rynku usług budowlanych, mogą zachęcić bardzo atrakcyjną ceną. Bez względu na to, którą firmę wybierzesz, warto wcześniej sprawdzić o niej opinie.

Przedmiar robót, czyli planowanie ceny remontu

Zanim skontaktujesz się z firmą remontową, warto wcześniej zrobić pomiary, czyli tzw. przedmiar robót. Możesz go wykonać samodzielnie, jak również zlecić pracowni aranżacyjnej, która dodatkowo pomoże Ci zaplanować nową przestrzeń mieszkalną. Oprócz wszystkich wymiarów powinny się tam jeszcze znaleźć informacje dotyczące wybranej technologii, specyfiki remontu oraz prac dodatkowych, tj. wymiany instalacji kanalizacyjnej, hydraulicznej lub elektrycznej.

Cennik usług remontowych 2019 – przygotowanie ścian

Cennik prac remontowych obejmuje m.in. czynności mające na celu przygotowanie ścian do dalszych prac:

 • zrywanie starych tapet – w zależności od stopnia skomplikowania może to trwać zaledwie chwilę, jak i wymagać użycia specjalistycznych preparatów ułatwiających odrywanie. Z tego względu warto zwrócić uwagę na sposób rozliczenia za tego rodzaju usługę – cena za m² lub stawki godzinowe. Korzystniejszą opcją dla właściciela średniego mieszkania jest wybór płatności za m² zerwanej tapety. W zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 6,60–9,35 zł/m².
 • gruntowanie ścian – jest konieczne szczególnie w przypadku powierzchni, które mają tendencję do wsiąkania wody. W zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 3,85–5,39 zł/m². Najtaniej jest w województwie kujawsko-pomorskim, natomiast najdrożej w mazowieckim.
 • naprawa ubytków i pęknięć na ścianach lub sufitach – w zależności od miejscowości zamieszkania może wynieść 9,13–12,10 zł/m².
 • skuwanie płytek – ceny tej usługi w 2019 roku wahają się w przedziale 26,57–37,95 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w opolskim.

Cennik usług remontowych 2019 – wykończenie ścian

Kolejnym krokiem po zakończeniu etapu przygotowującego jest wykończenie ścian. Wliczamy w to:

 • położenie gładzi gipsowej – średnia cena położenia gładzi wynosi 30 zł/m². Najwięcej zapłacisz w województwie mazowieckim oraz małopolskim, a najmniej w łódzkim i śląskim.
 • malowanie ścian i sufitów – tu ceny mogą się bardzo różnić w zależności od metody malowania. Jeśli zdecydujesz się na warianty dekoracyjne, wówczas cena będzie dużo wyższa niż w przypadku wyboru ścian jednolitych. Za metr kwadratowy prac malarskich będziesz musiał zapłacić średnio 12,50 zł.
 • układanie płytek na ścianie – podobnie jak z malowaniem, wiele zależy od tego, jaki wariant wybierzesz. W przypadku małych płytek lub skomplikowanych wzorów ostateczna cena może być dużo wyższa od tej, jaką zapłacisz za standardowe rozwiązania. Średnia cena za ułożenie metra kwadratowego płytek (przy niewielkim stopniu skomplikowania prac) wynosi 68 zł.

Cennik usług remontowych 2019 – podłogi

Remont podłogi może obejmować:

 • skuwanie starych płytek podłogowych – przy niewielkim stopniu skomplikowania prac skuwanie płytek według aktualnych cenników remontowych wynosi średnio 24 zł/m².
 • wykonanie wylewki samopoziomującej – niezbędny etap pracy zwłaszcza w starych kamienicach i mieszkaniach znajdujących się w tzw. wielkiej płycie, gdzie bardzo często widać nierówności podłoża. Średnia cena za wylewkę samopoziomującą to 23 zł/m².
 • układanie glazury wraz z fugowaniem – układanie płytek wymaga ogromnej wiedzy, precyzji oraz doświadczenia, dlatego nie zawsze warto tu szukać oszczędności. W przypadku niewielkiego stopnia skomplikowania położenie standardowych kafli 30 x 30 cm wynosi średnio 63 zł/m².
 • układanie paneli podłogowych o nieskomplikowanym kształcie i sposobie montowania bez użycia kleju – cennik usług remontowych 2019 przewiduje średnio 28 zł/m².
 • układanie parkietu na prosto – w zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 58,20–68,30 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w lubelskim i podkarpackim.

Cennik usług remontowych 2019 – instalacje wewnętrzne

Przeróbki instalacji wewnętrznych wykonujemy zwykle na początku prac remontowych, co jest związane z np. koniecznością kucia tynków. Z tego powodu, decydując się na remont mieszkania, zawsze warto wcześniej skontrolować stan przyłączy, aby uniknąć dodatkowych kosztów i konieczności np. skuwania świeżo pomalowanych ścian.

 • Układanie instalacji elektrycznej o niewielkim stopniu skomplikowania – średnia cena za punkt wynosi 115 zł.
 • Podejście wodno-kanalizacyjne z rurami miedzianymi – najwięcej za wykonanie podejścia będą musieli zapłacić mieszkańcy Warszawy – aż 575 zł, natomiast na niższy koszt mogą liczyć właściciele nieruchomości znajdujących się w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie) – 470 zł.
 • Instalacja centralnego ogrzewania – koszt montażu instalacji CO wynosi średnio 155 zł/punkt.
 • Montaż grzejnika – średnia cena za montaż standardowego grzejnika wynosi 62 zł.

Cennik usług budowlanych 2019 – wykończenie łazienki

Prace polegające na podłączeniu urządzeń i armatury sanitarnej nazywamy białym montażem. W zależności od stopnia skomplikowania ceny wykończenia łazienki wynoszą średnio:

 • montaż wanny (bez obudowy z płytek) – ok. 180 zł/szt.
 • montaż kabiny prysznicowej – ok. 285 zł/szt.
 • montaż WC ze zbiornikiem zewnętrznym – ok. 110 zł/szt.
 • montaż bidetu – ok. 111 zł/szt.

Cennik usług budowlanych 2019 – prace dodatkowe

Do prac dodatkowych zaliczamy m.in. montaż okien, malowanie grzejników lub wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od rejonu ceny mogą się od siebie znacznie różnić:

 • montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k (normalny stopień skomplikowania) – ceny zaczynają się od 94,10 zł/m² (woj. dolnośląskie), a kończą na 112 zł/m² (woj. mazowieckie).
 • montaż okien – najmniej za montaż okien zapłacą mieszkańcy województwa małopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego (ok. 27 zł/mb), zaś więcej – dolnośląskiego, mazowieckiego i opolskiego (ok. 35 zł/mb).
 • malowanie grzejników – według cenników prac wykończeniowych 2019 ceny za malowanie grzejników wynoszą średnio 18 zł/żebro.
 • malowanie rur – w zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 14,30–20,80 zł/mb.

O czym należy pamiętać, przeglądając cennik usług remontowych?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że wszystkie ceny są uśrednione, nie zawierają kosztów materiałów oraz zostały określone na podstawie normalnego stopnia skomplikowania prac. Indywidualną, a zarazem najdokładniejszą wycenę, przygotuje Ci firma remontowa, która na podstawie projektu określi poziom zaawansowania ewentualnych modernizacji. W ogólnodostępnych cennikach nie są brane pod uwagę niestandardowe czynności, np. ułożenie płytek heksagonalnych lub pomalowanie ściany techniką dekoracyjną. Do pełnego kosztorysu należy również wliczyć ceny materiałów, sprzętów oraz wywozu gruzu.

Remont mieszkania często wiąże się z dość sporym wydatkiem. Przed podjęciem prac remontowych warto zatem poprosić wybraną firmę o sporządzenie indywidualnego kosztorysu. Pozwoli on nie tylko kontrolować wydatki, ale także porównać wszystkie koszty z ogólnodostępnymi cennikami usług remontowych.

 

źródło: homebook.pl

468 ad

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *